http://muzeumcieszyn.pl
. Drukuj Email
 
Informacja Drukuj Email

Szanowni Państwo!

W związku z nowymi zasadami profilaktyki przeciw COVID-19 i w strefie czerwonej, Muzeum Śląska Cieszyńskiego ogranicza liczbę odwiedzających ekspozycję stałą oraz galerię wystaw czasowych do 4 osób.

Obowiązuje zakrywanie ust i nosa.

Będziemy Państwa informować na bieżąco o zmianach.

Życzymy zdrowia i dbajmy o siebie nawzajem!

Do zobaczenia
 

 
ŚWIETLNOŚĆ - Wystawa fotografii Jerzego Pustelnika. Drukuj Email

 W ramach obchodów Jubileuszu 90-cio lecia Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego:

zapraszamy serdecznie na nową wystawę prezentowaną w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego:

ŚWIETLNOŚĆ - Wystawa fotografii Jerzego Pustelnika.

Artysta, którego oko i spojrzenie na fotografię zadziwia nas, intryguje i otwiera przed odbiorcą nowe drzwi do fotografii. Motywem przewodnim jest tym razem ten czynnik, który sprawia, iż możliwe jest "zrobienie" zdjęcia a także "zobaczenie" tego co na pozór nieuchwytne. Ten najważniejszy element widzenia świata, to właśnie tytułowe światło!

ŚWIETLNOŚĆ :

Wystawa czynna w dni otwarcia Muzeum Śląska Cieszyńskiego

wtorek czwartek, piątek oraz weekend: 10.00-14.00

środa: 12.00-16.00

czas trwania : od 06.10 - 06.11.2020

Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. T. Regera 6 Cieszyn

Serdecznie Polecamy również stronę CTF:

http://ctfcieszyn.org.pl/czlonkowie/jerzy-pustelnik/

 

 
Konkurs regionalny Drukuj Email

 Zapraszamy wszystkich pasjonatów naszego regionu do wzięcia udziału w konkursie pt. "Kiesi stoła tu stodoła, a tam dali masztol".

Szczegóły znajdziecie na podstronie Konkurs regionalny .

 
Informacja Drukuj Email

Szanowni Państwo!

Od wtorku 7 lipca Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz jego oddziały: Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego w Wiśle, Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie oraz Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich - otwierają ekspozycje stałe. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z załączonym regulaminem zwiedzania na czas epidemii. Serdecznie zapraszamy!

Regulamin zwiedzania Muzeum Śląska Cieszyńskiego i jego oddziałów na czas epidemii COVID-19

Zasady zwiedzania Muzeum i jego oddziałów:

1. Zakupienie biletu wstępu do Muzeum jest traktowane jako akceptacja niniejszego regulaminu.

2. Wstęp do Muzeum możliwy jest tylko z zasłonięciem ust oraz nosa maseczką, przyłbicą itp., po zdezynfekowaniu rąk oraz z zachowaniem bezpiecznego dystansu; zastrzega się prawo do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała.

3. Ze względów bezpieczeństwa wnętrza Muzeum będą wietrzone i dezynfekowane, co może spowodować chwilową przerwę w ciągłości zwiedzania.

4. Na ekspozycji muzealnej zabronione jest wnoszenie i spożywanie żywności, napojów, środków odurzających, palenie tytoniu oraz e-papierosów.

5. Podczas zwiedzania w Muzeum obowiązuje zakaz dotykania eksponatów, gablot, przekraczania barierek, siadania na zabytkowych meblach itd.

6. Przewodnik muzealny koordynuje przebieg zwiedzania; podejmuje decyzje związane z aktualną sytuacją na ekspozycji, w szczególności:

- zmiany trasy zwiedzania,

- zamknięcia części ekspozycji,

- wyproszenia z ekspozycji osób nieprzestrzegających regulaminu zwiedzania Muzeum bez zwrotu kosztów.

7. Wcześniejsza rezerwacja gwarantuje zwiedzanie Muzeum w wybranym terminie. Bilety należy zakupić do 5 minut przed planowanym zwiedzaniem. W przeciwnym razie rezerwacja zostaje anulowana.

8. W placówkach Muzeum Śląska Cieszyńskiego obowiązuje ograniczona liczba osób zwiedzających:

- Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie:

Wejścia na ekspozycję: wtorek, czwartek, sobota, niedziela godz. 10.00, 12.00, 14.00; środa, piątek godz. 12.00, 14.00, 16.00 (poniedziałki - zamknięte)

Liczba zwiedzających nie może przekroczyć 15 osób.

Grupy zorganizowane przyjmowane będą TYLKO po wcześniejszej rezerwacji z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Oddziały Muzeum Śląska Cieszyńskiego:

- Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego

- Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie

- Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Liczba zwiedzających - do 5 osób.

Grupy zorganizowane proszone są o kontakt z wybranym Muzeum w celu zaplanowania zwiedzania rotacyjnego.

 

 
Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie Drukuj Email

 Ostatnia w tym roku odsłona "Szlaku kwitnących magnolii" pojawiła się na stronach Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Opis szlaku przygotowany został przez Irenę French i Stanisława Kaweckiego, którzy w roku 2019 po raz pierwszy zastąpili śp. Mariusza Makowskiego. Zapraszamy do lektury, do obejrzenia fotografii z lat różnych i różnego autorstwa, a pomiędzy nimi kilka wyjątkowych, których wcześniej na szlaku nie było: zauroczenie niechaj wywołają fotografie wnętrza magnoliowego kwiatu! Z świątecznymi życzeniami i nadzieją na spotkanie w przyszłym roku! Bo najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie...

Cały artukuł możesz przeczytać tutaj. 

 
Cieszyn. Fotografie Mariana Dembinioka Drukuj Email

 Książka PDF do pobrania

Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Przedsiębiorstwo Poligraficzne MODENA zapraszają do obejrzenia albumu z fotografiami Mariana Dembinioka. Publikacja ta wydana została kilka lat temu przez współpracujące z cieszyńskim Muzeum Przedsiębiorstwo Poligraficzne MODENA. Marian Dembiniok (na co dzień Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego) fotografuje Cieszyn od wielu lat. W tym zestawie pojawiają się widoki klasyczne i zgoła rzadsze, zakątki znane i mniej znane, ale też wyjątkowe detale czy ujęcia wielce nastrojowe, dodatkowo tu i ówdzie przeplatane fotografiami archiwalnymi ze zbiorów Muzeum. W wyborze tych ostatnich uczestniczył jeszcze Mariusz Makowski, on też jest autorem tekstów towarzyszących fotografiom. Dodatkowo całość otwiera bardzo ciekawy wstęp autorstwa Janusza Spyry, gdzie natrafimy m.in. na pytanie "Czy Cieszyn ma duszę?" Owszem!

Wiele wydano już albumów z fotografiami Cieszyna. Macie Państwo teraz możliwość spojrzenia (może ponownego) na karty wirtualne jednego z nich. W nastroju świątecznym, choć w czasach dziwnych i smutnych... Oby niebawem Cieszyn, jaki rozpoznajemy na tych pięknych fotografiach, wrócił do naszej codzienności! Dziś - jeszcze nadal wyjątkowo - nostalgiczny spacer wirtualny z komentarzem pisanym.

 

"Cieszyn. Fotografie Mariana Dembinioka"

Zdjęcia: Marian Dembiniok

Tekst: Mariusz Makowski

Wstęp: Janusz Spyra

Projekt graficzny: Jerzy O. Pawłowicz

Wydało Przedsiębiorstwo Poligraficzne MODENA

 

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko