http://muzeumcieszyn.pl
Wieczorki Cieszyńskie w Muzeum Drukuj Email

 Wystawa czynna od 08.04.2015 do 17.05.2015

Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej Patrycji i Marcina Wieczorek „Wieczorki Cieszyńskie”. Wystawa stanowi kolejne wydarzenie odbywające się w ramach przypadającego na ten rok Jubileuszu 85-lecia CTF-u.

Wernisaż odbędzie się 8 kwietnia o godz. 16.00 w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum, zaś samą wystawę będzie można oglądać do 17 maja. Jak mówią autorzy zdjęć, wszystkie fotografie, które znajdą się na wystawie, zostały wykonane w Cieszynie – zarówno w miejscach dobrze znanych cieszynianom, jak i tych nieco bardziej ukrytych i tajemniczych...

Patrycja Wieczorek jest artystą plastykiem, absolwentką edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, zaś wśród jej pasji znajdują się między innymi rękodzieło artystyczne, rysunek (w latach 2008 – 2011 jej rysunki można było znaleźć między innymi w tygodniku „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, gdzie ilustrowała artykuły) oraz właśnie fotografia, którą z powodzeniem wykorzystuje w pracy artystycznej. Zanim spełniła swoje marzenie o lustrzance cyfrowej, pracowała na tanich analogach, zwykłym kompakcie i kultowym już Zenicie. Fotografia jest dla niej naturalnym medium pozwalającym „ocalić od zapomnienia” ulotne chwile, wrażenia, emocje i kolory. Lubi wydobywać z otaczającej ją rzeczywistości to, co na pierwszy rzut oka wydaje się nieciekawe, zbyt pospolite i brzydkie. Interesuje się głównie fotografią portretową i pejzażową, ale nie stroni od makrofotografii i fotoreportażu. Obecnie jest czynnym członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.
 
Z kolei Marcin Wieczorek jest absolwentem animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W latach 2008 – 2011 był dziennikarzem, fotoreporterem oraz redaktorem technicznym tygodnika „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, współpracował też z „Głosem Ludu”, pismem “Wiadomości z ulicy Bielskiej 4″, wydawanym przez Szpital Śląski w Cieszynie, pismem literacko-filozoficznym “Trismegista”, zaś obecnie jest redaktorem naczelnym portalu prasowego haloCieszyn.pl. Jest również autorem publikacji “Na cieszyńską nutę”, wydanej z okazji jubileuszu 60-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej. Wśród jego pasji bardzo wysokie miejsce zajmuje muzyka – obecnie jest liderem i wokalistą zespołu River of Time, a wcześniej był współtwórcą i członkiem Grupy Animacyjnej “Patefon”, Grupy Artystycznej “A(ni)matorzy”, Grupy “Kontrapunkt”, polsko-czeskiej grupy poezji śpiewanej w Cieszynie i rybnickiego zespołu metalowego Goddess of Sin, zaś w latach 2010 – 2014 wokalistą folk metalowego zespołu Radogost, z którym nagrał album „Dark Side of the Forest”. Pasjonatem fotografii jest od wielu lat. Interesuje się głównie fotografią prasową, reportażową i pejzażową, próbuje swoich sił także w fotografii portretowej. Do Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego dołączył w 2010 roku, zaś obecnie piastuje funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia. Warto dodać, że jest także pomysłodawcą i głównym organizatorem Cieszyńskich Jarmarków Piastowskich i Cieszyńskich Jarmarków Świątecznych, cyklicznych imprez promujących rękodzieło artystyczne i odbywających się w sierpniu i listopadzie na Rynku w Cieszynie. 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko