http://muzeumcieszyn.pl
100-lecie PTTK "Beskid Śląski" Drukuj Email

Wystawa czynna od 08.03.2010 do 25.03.2010

 W Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, w godz. od otwarcia muzeum do 17.00., w poniedziałki 12.00-17.00.

Rok 2010 jest bardzo znaczący zarówno w życiu mieszkańców Cieszyna, jak i w naszej turystycznej społeczności. Dla mieszkańców Cieszyna jest to jubileusz 1200-lecia legendarnego założenia miasta, a równocześnie turyści zrzeszeni w Oddziale PTTK „Beskid Śląski” obchodzą rocznicę 100-lecia założenia Polskiego Towarzystwa Turystycznego “Beskid”. Organizacja ta w 1921 r. została Oddziałem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a po latach swej owocnej i chlubnej działalności w 1950 r. przekształciła się ostatecznie w obecny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Kiedy 6 marca 1910 r. grupa ówczesnych działaczy postanowiła powołać do życia polską organizację turystyczną obejmującą swym zasięgiem Śląsk Cieszyński i Górny Śląsk, sytuacja geopolityczna była mocno skomplikowana. W Beskidach niepodzielnie panował niemiecki „Beskidenverein”, gdzie polskojęzyczni turyści często byli intruzami. Stworzenie przeciwwagi stało się wówczas pilną i palącą koniecznością. Budowano schroniska, powstawały przewodniki i mapy, wytyczano szlaki. Ówczesne władze wcale tej działalności nie ułatwiały, więc żmudna praca organizacyjna nabierała również innego, narodowego wymiaru. Obie wojny światowe wyrwały z szeregów sporo znanych i oddanych idei działaczy turystycznych, z czasem zmieniały się również granice państwowe oraz ustroje.

Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, jako kontynuator turystycznych idei przyświecających swoim poprzednikom, przygotował z okazji jubileuszu specjalną wystawę. Zapraszamy serdecznie do złożenia  wizyty w sali wystawowej “Piwnica” Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy ul. Regera, w dniach  od 8 marca do 25 marca 2010 r., w godz. od otwarcia muzeum do 17.00., w poniedziałki 12.00-17.00. Wstęp wolny.

Wystawa obejmuje dotychczasowe dokonania Oddziału, a oprócz rysu historycznego zawiera również spojrzenie na  aktualne profile turystycznej aktywności. Można na niej zobaczyć jak zmieniało się wyposażenie turystów wyruszających na szlaki narciarskie, górskie czy rowerowe, podziwiać gromadzone przez lata kolekcje trofeów oraz zdobyte wyróżnienia.

Z turystycznym pozdrowieniem

Komitet Organizacyjny
Oddział PTTK “Beskid Śląski”

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko