http://muzeumcieszyn.pl
Puszcza Mionszi w obiektywie Vladimíra Bichlera i Romana Burdy Drukuj Email

Wystawa czynna od 06.05.2009 do 06.06.2009

Wystawa fotografii dwu autorów, Vladimíra Bichlera i Romana Burdy, dla których puszcza łomniańska stała się ucieczką przed codziennością. Na swych fotografiach utrwalili niepowtarzalne piękno przyrody, która pozostawiona samej sobie w sposób naturalny zmienia swe oblicze.

Fotografie Bichlera i Burdy zostały opublikowane w albumie p.t. Mionší, który ukazał się na początku tego roku. W publikacji tej znalazły się również fotografie kilku innych znanych czeskich fotografów: Josefa Sudka, Rudolfa Jandy, Herberta Thiela, Jana Byrtusa i Petra Helbicha.

Fotografie prezentowane na wystawie powstawały w latach 2000-2008.

Puszcza Mionszi w Łomnej Dolnej jest jedynym zachowanym na tym obszarze Beskidów miejscem z pierwotnym lasem jodłowo-bukowym typowym dla tego terenu. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa „menší” czyli „mniejszy” pośród innych lasów. Wyrąb lasu i przewóz drewna z tego oddalonego terenu był dość skomplikowany i dlatego obszar ten został uratowany przed rabunkową gospodarką leśną. Wchodził w skład majątków Komory Cieszyńskiej i w 1904 roku arcyksiążę Fryderyk Habsburg wybudował tutaj dom myśliwski, w którym spędzał czas w czasie polowań na jelenie i głuszce.
Jako oficjalnie chroniony teren datowany jest już od 1933 roku.

Obecnie należy do największych puszcz chronionych na terenie Republiki Czeskiej. Znajduje się na grzebiecie i przyległych stromych zboczach szczytów Úplaz (949,6 m) i Velká Polana (893 m), od strony wschodniej i zachodniej znajdują się łąki ze źródłami, a w południowo-wschodniej części spotkać można nieduże skałki. Leży na wysokości 720 - 950 m n.p.m., około 9 km na południowy-zachód od Jabłonkowa, pomiędzy wioskami Łomna Dolna i Górna. Całkowita powierzchnia wynosi 169,70 ha.

Puszcza jest schronieniem dla całego szeregu rzadkich roślin i zwierząt.

Ze względu na masowy rozwój turystyki, zwiedzanie tego terenu zostało ograniczone do miesięcy letnich od 1 czerwca do 15 września i to wyłącznie po wyznaczonej trasie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko