http://muzeumcieszyn.pl
Zwyczaje pogrzebowe naszych przodków Drukuj Email

Wystawa czynna do końca stycznia 2009 r. w godzinach otwarcia Muzeum.

13 listopada w Galerii Muzeum Śląska Cieszyńskiego otwarto wystawę, która przybliża historię i tradycje związane z obrzędami żałobnymi i pochówkami na przestrzeni wieków. Jest również prezentacją cennych i rzadkich eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które posiada bogatą kolekcję zabytków funeralnych oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum w Raciborzu.

Ekspozycja podzielona jest na dwie części: od ep. brązu do średniowiecza oraz nowożytną. Najstarszymi eksponowanymi zabytkami są urny popielnicowe pochodzące z cmentarzyska kultury łużyckiej z około 1500-1000 r. p.n.e., w których zachowały się przepalone szczątki ludzkie oraz ozdoby- szpile, pierścionki, naszyjniki. Bardzo ciekawe i niezmiernie rzadkie w zbiorach muzealnych to urny twarzowe, urna domkowa z VI w. p.n.e. i trzy kanopy egipskie, w których przechowywano jelita, płuca i wątrobę zmarłego (być może faraona). Z nowszych zbiorów, obejrzeć można wyposażenie z grobowców Piastów cieszyńskich, pochowanych w kościele parafialnym Marii Magdaleny w Cieszynie.

  

W części nowożytnej wyeksponowane są cenne tarcze trumienne cieszyńskich i bielskich cechów z XVII w., tkaniny używane w czasie obrzędów żałobnych, m. in. całun trumienny pochodzący z Wiednia i żałobne szaty liturgiczne. Na wystawie wspomniany jest również cieszyński zakład pogrzebowy rodziny Skudrzyków „Concordia”, który działał od 1900 r. do lat siedemdziesiątych XX wieku.  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko