http://muzeumcieszyn.pl
edukacja
Cieszyńska Noc Muzeów Drukuj Email

 12 Cieszyńska Noc Muzeów

24.05.2019 / oficjalne rozpoczęcie o godz. 19.00 ; zakończenie 0.00

Cieszyn

W maju, w większości polskich miast odbywa się Noc Muzeów. Nie inaczej jest w Cieszynie, gdzie 12 Cieszyńska Noc Muzeów odbędzie się 24 maja.

W tegorocznym wydarzeniu udział biorą: Muzeum Protestantyzmu-Kościół Jezusowy, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, Izba Cieszyńskich Mistrzów, Książnica Cieszyńska, Archiwum Państwowe, Zamek Cieszyn, Konwent Zakonu Bonifratrów, Kościół św. Jerzego, Teatr im. A. Mickiewicza, Państwowa Szkoła Muzyczna, Urząd Miejski, COK „Dom Narodowy”, Biblioteka Miejska w Cieszynie, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała, Głos Ziemi Cieszyńskiej, Uniwersytet Śląski w Cieszynie, Spółdzielnia Socjalna „OFKA”, Browar Zamkowy Cieszyn, Cafe Muzeum oraz Čítárna a kavárna „Avion” w Czeskim Cieszynie.

Noc Muzeów to jedyna okazja w roku, by odkryć miejsca dotąd nieznane, na co dzień niedostępne. Z tej okazji, Muzeum Protestantyzmu zaprasza na zwiedzanie poddasza Kościoła Jezusowego, zaś Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” Bielsko-Biała otworzy cieszyńskie podziemia pod Parkiem Pokoju i przy ulicy Przykopa. W Książnicy Cieszyńskiej bibliotekarze i konserwatorzy opowiedzą w swoich pracowniach o tym, czym się zajmują. Ścieżkę dydaktyczną z przewodnikiem przygotował Kościół św. Jerzego, a zwiedzanie kościoła i biblioteki, zakończone pokazami ziołoleczniczymi czeka na Was w Konwencie Zakonu Bonifratrów w Cieszynie.  Na zwiedzanie w grupach zapraszają również: Urząd Miejski, Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie oraz Browar Zamkowy Cieszyn.

Indywidualnie zwiedzić będzie można ekspozycję stałą Muzeum Śląska Cieszyńskiego pt. „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”, która prezentowana jest we wnętrzu dawnego, XVIII-wiecznego pałacu. W Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się prezentacja wojskowych jednostek specjalnych i spadochronowych przygotowana przez Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, a Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich przygotowało m.in. ekspozycję plenerową pojazdów przed siedzibą muzeum przy ul. Frysztackiej 2.  

Udając się na Wzgórze Zamkowe będzie można uczestniczyć w spacerze szlakiem ziół Wzgórza Zamkowego, posłuchać opowieści o średniowiecznej kuchni oraz obejrzeć archiwalne zdjęcia Wzgórza Zamkowego – to kilka spośród licznych atrakcji Zamku Cieszyn.

Tej nocy również dzieci nie prędko pójdą spać. W ramach Nocy Twórczości Animatora przygotowanej przez studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w Parku Pokoju odbędą się liczne warsztaty dla najmłodszych. Dziwny naukowiec znany z „Komnaty Alchemika” poprowadzi zajęcia w Piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a na Wzgórzu Zamkowym będą miały miejsce warsztaty przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną „OFKA”.

To nie wszystkie atrakcje jakie przygotowane zostały z okazji 12 Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na plakatach i ulotkach.

 
Kolej na Muzea  2019 Drukuj Email

 Jeśli w okresie od 1 maja do 30 września 2019 roku planujesz podróż do Cieszyna Kolejami Śląskimi możesz skorzystać z promocyjnej wejściówki do Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Każdy, kto w Kasie Muzeum okaże ważny bilet Kolei Śląskich obejmujący Cieszyn, będzie mógł nabyć promocyjny bilet wstępu do Muzeum upoważniający do zwiedzenia ekspozycji stałej.

 
Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych. Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945 Drukuj Email

 Posiadamy w sprzedaży dawno oczekiwany VI już tom „Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych. Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945”

Przekazany w ręce czytelników tom dotyczy okresu od zakończenia I wojny światowej do II wojny światowej w 1945 roku. Niniejszy tom ilustruje wiele ważnych spraw nie tylko dla rejonu śląska cieszyńskiego ale i dla całej ówczesnej Europy.  Przedstawione przez historyków wydarzenia okresu 1918-1920 dotyczą nie jednej państwowości jak w poprzednich tomach, lecz dwóch -polskiej i czechosłowackiej. Szereg przedziałów czasowych został opatrzony każdorazowo  krótkim wprowadzeniem w historię polityczną, społeczną, kulturową regionu.

Serdecznie zapraszamy do nabycia publikacji  VI Tomu  w naszej Kasie Muzeum w cenie 75zł . Oferujemy w sprzedaży również poprzednie części monografii Śląska Cieszyńskiego (Tom I- 30 PLN,  Tom III- 60 PLN, Tom IV- 60 PLN, Tom V-75 PLN)

 

Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych. Tom 6

Red. Idzi Panic

Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945

Red. Krzysztof Nowak

Wydawca : Starostwo Powiatowe w Cieszynie, 2015

ss. 535: il., mapy

Format B5

Oprawa twarda

Bibliogr., indeks

ISBN 978-83-935147-5-5

Cena: 75 PLN

 
Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych. Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015 Drukuj Email

Prezentujemy Państwu VII już tom „Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych. Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015”

„Przekazany w ręce czytelnika tom dotyczy  więc wydarzeń, w których uczestniczyliśmy także my sami. Podobnie jak przy omawianiu lat między wojennych 1920-1938-1939, przy opisywaniu dziejów drugiej połowy XX i XXI wieku koniecznym stało się prowadzenie narracji w odniesieniu nie do jednej, lecz do dwóch państwowości-polskiej i czechosłowackiej/czeskiej, w  granicach których po 1945 roku znalazł się nasz region w wyniku kolejnego podziału po zakończeniu II wojny światowej. Zawartość siódmego tomu obejmuje więc przede wszystkim problematykę dotycząca funkcjonowania regionu w komunistycznym Bloku Wschodnim jak i zarys pierwszych lat odrodzenia demokracji obywatelskiej po 1989 roku”  [wstęp: Krzysztof Nowak]

Serdecznie zapraszamy do nabycia publikacji  VII Tomu  w naszej Kasie Muzeum w cenie 80 zł. Oferujemy w sprzedaży również poprzednie części monografii Śląska Cieszyńskiego (Tom I- 30 PLN,  Tom III- 60 PLN, Tom IV- 60 PLN, Tom V-75 PLN, VII-75 PLN)

Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych. 7

Red. Krzysztof Nowak

Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015

Wydawca : Starostwo Powiatowe w Cieszynie, 2015

Format B5

Oprawa twarda

Bibliogr., indeks

ISBN 978-83-935147-9-3

Cena: 80 PLN

 

 
SPOTKANIA SZERSZNIKOWSKIE Drukuj Email

 Muzeum Śląska Cieszyńskiego serdecznie zaprasza na kontynuację cyklu wykładów o tematyce muzealnej. Wykłady odbywają się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w ostatnią środę każdego miesiąca, z wyłączeniem lipca, sierpnia i grudnia, o godzinie 17:00. Udział w wykładach jest bezpłatny.

29.05.2019 – Maksymilian Kapalski (Muzeum Śląska Cieszyńskiego): Anamorfoza czyli perspektywa dziwaczna, odnaleziona w starodrukach

26.06.2019 – Jan Paweł Borowski (Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie): W jaki sposób znalazły się: duński flet w Cieszynie, a cieszynka w Kopenhadze?

25.09.2019  – Rozalia Wawronowicz (Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie): Piewca Śląska – Gustaw Morcinek. Pisarz znany i nieznany

30.10.2019 – Grzegorz Studnicki (Muzeum Śląska Cieszyńskiego): Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki... czyli o umieraniu, śmierci i truchle w kulturze

27.11.2019 – Martin Krůl (Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie): Szańce jabłonkowskie – nowożytne fortyfikacje Przełęczy Jabłonkowskiej  

 
Lekcje muzealne Drukuj Email

Cena za lekcję muzealną /45 min./ wynosi 40,00 zł Maksymalna ilość osób biorących udział w lekcji - 30 os. Prosimy o wcześniejszy kontakt z Muzeum w celu ustalenia dokładnego terminu.

Czytaj więcej...
 

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko