KSIĘŻNE ŚLĄSKIE – KOBIETY WCALE NIE BEZ ZNACZENIA – wernisaż wystawy
  

 Serdecznie zapraszamy na otwarcie dwujęzycznej, polsko-czeskiej wystawy „Księżne śląskie – kobiety wcale nie bez znaczenia / Slezské vévodkyně – ženy zdaleka ne bezvýznamné” do Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w środę 3 czerwca o godz. 16.00.

Wystawa poświęcona jest niezwykle aktualnemu, ale w kontekście dotychczasowych studiów śląskich słabo zbadanemu zagadnieniu, dotyczącemu fenomenu kobiet na dworach książęcych, zwłaszcza Piastów i Podiebradów. Na wybranych przykładach księżnych ze wspomnianych rodów przedstawia różne aspekty ich codziennego życia, środowiska rodzinnego, prowadzenia gospodarstwa domowego, spraw publicznych oraz związane z tym role – od posłusznych i buntowniczych córek, opiekujących się sióstr, przez idealne żony i matki, niekiedy wdowy samodzielnie zarządzające powierzonymi im dobrami, aż po regentki i suwerenne władczynie terytorialne oraz propagatorki pamięci dynastycznej.

Wystawa powstała we współpracy Centrum Badań Historii Kultury Śląska i Europy Środkowej Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie w ramach międzynarodowego projektu „Zmierzch śląskich dynastii" finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki: nr grantu 22520329, www.visegradfund.org