https://muzeumcieszyn.pl
Była sobie ulica... czyli rzecz o dawnej Głębokiej Drukuj Email
  

 Wystawa czynna od 24.02.2021 do 31.07.2021, Sala wystaw czasowych

Wystawa Była sobie ulica…czyli rzecz o dawnej Głębokiej dostępna jest w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy ulicy Regera 6 w Cieszynie. Na wystawie prezentowane są eksponaty, niektóre po raz pierwszy, związane z ulicą Głęboką, wzbogacone licznymi fotografiami oraz archiwalnymi planami miasta ze zbiorów Muzeum. Wystawa ma przypomnieæ dzieje, również te najdawniejsze, głównej arterii Cieszyna, stanowiącej fragment międzynarodowego szlaku handlowego zarazem będącej swego rodzaju łącznikiem pomiędzy dwoma ośrodkami władzy, książęcym zlokalizowanym na zamku i miejskim mieszczącym się w ratuszu. Zakres treści merytorycznej, również ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą, został tak dobrany by tworzyæ tło zgromadzonych eksponatów. Przyjęte dla wystawy ramy czasowe obejmują okres od początku wieku XVI (najstarsza znana zapiska źródłowa o ulicy) po wybuch Wielkiej Wojny. A zatem w treści wystawy najwięcej miejsca poświęcono cieszyńskiej Belle Époque, nie brakuje jednak odniesień do zmian jakim poddana była ulica po wielkim pożarze z roku 1789 oraz jej rozwoju w czasach dawniejszych. Przestrzeń wystawy składa się z mniejszych sekcji, z których każda może stanowiæ odrębny, niezależny byt, który może opowiedzieæ częśæ historii ulicy jednocześnie tanowiąc ważną częśæ historii miasta. Nie zabraknie więc opowieści o cieszyńskim tramwaju, etymologii i dynamice zmian nazwy ulicy, Placu św. Krzyża, Domu Niemieckim, Hotelu Austria, cieszyńskich podcieniach, sklepach i pracowniach fotograficznych, czy też…o latarniach i wodociągu miejskim.

Ze względu na panującą pandemię, w trosce o naszych gości, zachęcamy do zapoznania się z treścią wystawy udostępnioną na stronie Muzeum, także w formie wirtualnego zwiedzania oraz pliku PDF z częścią opisową.

Cały artukuł o wystawie możesz przeczytaæ tutaj.

Częśæ opisowa wystawy do pobrania w formacie pdf.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko