https://muzeumcieszyn.pl
Tadeusz Kubisz - legenda cieszyńskiej fotografii Drukuj Email
  

 Tadeusz Kubisz legenda cieszyńskiej fotografii. W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego do końca marca br. można nacieszyæ oko zdjęciami autorstwa Tadeusza Kubisza, zwanego legendą cieszyńskiej fotografii. Któż bowiem nie zna wykonanej przez niego pomiędzy 1927 a 1945 rokiem, a ilustrującej cały Śląsk Cieszyński, serii fotograficznych kart pocztowych.

Tadeusz Kubisz urodził się w 1880 roku w Gnojniku jako syn znanego poety i działacza narodowego, Jana Kubisza, m.in. autora słów do pieśni "Płyniesz Olzo" czy "Ojcowski dom". Do 1903 roku pracował jako litograf w drukarni Prochaski i wtedy też wykonał swe pierwsze zdjęcia na zamówienie ks. Józefa Londzina dla Towarzystwa Ludoznawczego. Ukończył studia w C.K. Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie na wydziale przemysłu artystycznego jako uczeń m.in. rzeźbiarza Jana Raszki. W 1917 roku uzyskał licencjat Urzędu Krajowego w Opawie na prowadzenie samodzielnej pracy artystycznej, mając już za sobą współpracę m.in. z wiedeńskim atelier fotograficznym C.F.Wiedemanna.

W 1922 roku kupił zakład fotograficzny Carla Pietznera przy Placu Św. Krzyża 1. Początkowo działał pod szyldem K.PIETZNERA NASTęPCY, później już pod własnym - ZAKŁAD ARTYSTYCZNO-FOTOGRAFICZNY, PEJZA¯Y, PORTRETÓW I POWIęKSZEń, TADEUSZ KUBISZ. Od 1945 roku zakład ten prowadziła żona Tadeusza, Ewa, a do roku 1999 ich córka, Marta Kubisz-Świstuń.

Tadeusz Kubisz zmarł w roku 1964 i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

Na wspomnianej wystawie, przygotowanej przez Mariusza Makowskiego, prezentowane są fotografie o różnej tematyce, stanowiące przekrój jakże bogatej działalności artystycznej Tadeusza Kubisza. Do prac najstarszych, jeszcze z początku wieku XX, należą widoki kościoła w Trzanowicach czy na Praszywce. Podziwiaæ można ilustracje wydarzeń historycznych, jakie Tadeusz Kubisz dokumentował w Cieszynie po zakończeniu pierwszej wojny światowej, a więc powstanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, wkroczenie wojsk polskich do Cieszyna czy pobytu w nim międzysojuszniczej komisji alianckiej. Plonem współpracy z Muzeum Miejskim w Cieszynie są liczne fotografie wykonane na zamówienie muzeum, w tym zdjęcia ekspozycji muzealnej w Pałacu Larischów z roku 1935. Obok fotografii portretowej prezentowane są również zdjęcia okolicznościowe, jak choæby seria fotografii z 1920 roku ilustrująca obchody 25. rocznicy powstania Gimnazjum Polskiego w Cieszynie. Ale przede wszystkim malownicze beskidzkie pejzaże i klasyczne, a dziś jeszcze bardziej urzekające, widoki Cieszyna z jego mniej lub bardziej znanymi motywami, przy czym niektórych z nich próżno już dziś szukaæ... Ale zobaczyæ można je w cieszyńskim muzeum do końca marca.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko