http://muzeumcieszyn.pl
ŚLĄSK CIESZYŃSKI W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM Drukuj Email

 Wystawa czynna od 19.10.2017 do 25.02.2018

Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada bogatą kolekcję eksponatów pochodzących z okresu międzywojennego. Na wystawie prezentowany jest wybór obiektów z tej kolekcji – są to eksponaty z Działu Fotografii, Historii oraz Kartografii, odnoszące się do lat 1920-1938 (wystawa nie tyka sytuacji po przejęciu Zaolzia w październiku roku 1938). Wystawa dotyczy całego Śląska Cieszyńskiego, od Białej po Ostrawicę, choć „ograniczyła się” tylko do eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, co spowodowało, że choćby akcentów czeskich jest niewiele. Powodem jest fakt, że Muzeum nie posiada obiektów pochodzących z okolic Frydku czy Ostrawy, związanych ze społecznością i kulturą czeską. A przy wielce ciekawej kolekcji rodzimej, wystawa skupiła się na niej właśnie.

Co zobaczyć można na wystawie?

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Wszechnica i dofinansowaniu wystawy przez Powiat Cieszyński, mogliśmy powiększyć prawie tuzin fotografii, z których większość wykonał Tadeusz Kubisz. Powiększenia powstały ze skanów szklanych negatywów, więc ich jakość jest wyjątkowa! Możemy przyjrzeć się rezydencji prezydenta RP na Zadnim Groniu, wiślańskiej willi Almira projektu Teodora Bursche, imponującemu kompleksowi sanatorium na Kubalonce, polskiemu schronisku na Kozubowej i niemieckiemu na Skałce, wiaduktowi w Głębcach, tzw. grażynkom, czyli szkołom budowanym z inicjatywy wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego, polskim szkołom Macierzy Szkolnej w Czechosłowacji – tu prezentowana jest też wstęga do sztandaru szkoły Macierzy Szkolnej w Polskiej Ostrawie. Są pamiątki po stowarzyszeniach spożywczych ze Stonawy i Łazów. Większość fotografii ukazujących Zaolzie wykonał Leon Beer z Frysztatu. Magazyny opuściły sztandary stowarzyszeń weteranów i rezerwistów: z Hażlacha, Goleszowa, Dębowca i Cieszyna, „Siły” z Cieszyna i Cisownica czy też cieszyńskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jest tarcza z gwoździami do sztandaru z Pogwizdowa i tarcze pamiątkowe pomnika Wolności w Dziedzicach. W końcu obok sfotografowanego przez Tadeusza Kubisza, a zniszczonego przez hitlerowców, mauzoleum w Cierlicku na Żwirkowisku, znalazła się muzealna relikwia – w gablocie z lat 30. zamknięta jest kurtka porucznika Franciszka Żwirki, pozyskana z miejsca katastrofy w roku 1932.

Do zadumy nad tymi i wielu innymi eksponatami zapraszamy do 25 lutego 2018 do Galerii Wystaw Czasowych w godzinach otwarcia ekspozycji stałej.
                                         

Irena French

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko