http://muzeumcieszyn.pl
Gdybym się urodził przed stu laty / Kdybych se narodil před sto lety ... Drukuj Email

Wystawa czynna od 12.06.2013 do 27.10.2013

  Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie oraz Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie wspólnie realizują projekt o nazwie „Cieszyńska” / „Těšínská” by Jaromír Nohavica – the song that unites. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach małych projektów transgranicznych. Głównym owocem projektu jest wystawa zatytułowana Gdybym się urodził przed stu laty / Kdybych se narodil před sto lety. „Cieszyńska” /„Těšínská” Jarka Nohavicy, poświęcona jednej z najsłynniejszych kompozycji znanego czeskiego barda, Jaromíra Nohavicy – pieśni Těšínská (Cieszyńska), za sprawą której wracamy do Cieszyna sprzed stu lat, do początków XX wieku, do niepodzielonego jeszcze granicą, wielokulturowego, wielonarodowościowego i wielowyznaniowego miasta. Oryginalny tekst piosenki Jaromíra Nohavicy oraz jego polski przekład autorstwa Antoniego Murackiego stanowi wspaniały motyw do pokazania widoków dawnego Cieszyna i przedmiotów, jakimi otaczali się wówczas jego mieszkańcy. Nie jest to wystawa historyczna, ale niezwykle atrakcyjna wizualizacja tego sugestywnego tekstu prezentowana w dawnym pałacu Larischów! Dzięki eksponatom z epoki, pochodzącym z kolekcji partnerskich muzeów obu Cieszynów oraz graficznej aranżacji projektu, wykonanej przez firmę Paté Media z Bielska-Białej, próbujemy uchwycić urok dawnego miasta z czasów, kiedy jego mieszkańcom obca była myśl o granicy na Olzie, kiedy nie znano jeszcze pojęcia wojny światowej, kiedy na ulicach słychać było kilka języków, a miasto przeżywało okres swego największego rozkwitu. Kiedy to introligator z drukarni Prochaski kochał córkę szewca ze Lwowa …

Celem wystawy jest uświadomienie zwiedzającym, szczególnie młodszym generacjom oraz osobom z dalszych rejonów Polski i Republiki Czeskiej, że oba miasta mają wspólną historię, że kiedyś tworzyły jeden organizm, ale przed wszystkim były przykładem wielce poprawnej koegzystencji różnych społeczności: Polaków, Czechów, Niemców, Słowaków i Węgrów, tak jak i katolików, protestantów oraz żydów. W wyniku dramatów XX wieku miasto utraciło nie tylko naturalną spójność - okaleczone przez wytyczenie granicy rzeką Olzą, ale też swój wyjątkowy charakter stanowiący nasze niezwykle cenne dziedzictwo kulturowe, a poetycko przywoływany w tekście Jaromíra Nohavicy.

Zapraszamy do wpisania się do kroniki wystawy, w której w dzień otwarcia komentarz swój złożył Jaromír Nohavica oraz Antoni Muracki, autor polskiego przekładu, wykonywanego przez Artura Andrusa.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie do 27 października 2013. Przez cały okres wakacyjny wystawa będzie udostępniana nieodpłatnie.

 strona projektu: www.tesinska.muzeumcieszyn.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko