http://muzeumcieszyn.pl
Miniona sława broni białej Drukuj Email

Wystawa czynna od 8.11.2011 do 11.3.2012, VS Muzea Těšínska Musaion Havířov (Czechy)
(uroczyste otwarcie wystawy o godzinie 17).

Broń biała towarzyszy ludzkości od najstarszych czasów. Traktowana jako narzędzie zapewniała człowiekowi pożywienie, pomagała w pracach, ale także chroniła go przed niebezpieczeństwem. Początkowo wykonywana była z naturalnych materiałów (kamień, kość, drewno). W miarę upływu czasu, wraz z wynalezieniem technologii obróbki metali, brązu, a zwłaszcza żelaza, jakość wyrobów rosła. Pomimo że broń biała kojarzona jest głównie z wojskiem, spełniała również niezwykle ważne funkcje symboliczne, była oznaką statusu społecznego oraz mocy właściciela, stała się nieodłącznym elementem ubioru szlacheckiego, urzędniczego oraz uniformu różnych stowarzyszeń. Pod pojęciem broń biała rozumiemy taką broń, która służy do walki wręcz. Broń białą dzielimy na obuchową, sieczną i drzewcową, według sposobu stosowania na kłującą, tnącą i miażdżącą.

Na wystawie zostały zaprezentowane kolejne fazy rozwoju broni białej, zwłaszcza siecznej, do której należą np. miecz, szabla, szpada, pałasz, a także broni drzewcowej, do której zalicza się m.in. kopie i halabardy. Poszczególne etapy czasowe uzupełniono prezentacją uzbrojenia i wyposażenia określonych formacji wojsk. Wystawa ma na celu zaznajomić zwiedzających z podstawami rozwoju historycznego broni białej, powiązaniem z taktyką i techniką wojenną i wreszcie oczarować pięknem przedmiotów, które odegrały niezwykle ważną rolę w dziejach ludzkości.

Podrobné informace / Szczegóły można zobaczyć tutaj.

Wykład, 7.12.2011, godz. 17 / Szczegóły można zobaczyć tutaj.

Projekt „Dvě města - jedna tradice / Dwa miasta - jedna tradycja“

Projekt jest wspołfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko