http://muzeumcieszyn.pl
Siedziby szlacheckie na Śląsku Cieszyńskim Drukuj Email

Wystawa czynna od 6.9.2011 do 20.11.2011, VS Muzea Těšínska Český Těšín (Czechy)
(uroczyste otwarcie wystawy o godzinie 17)

Podobnie jak gdzie indziej, również na Śląsku Cieszyńskim siedziby szlacheckie ulegały licznym przeobrażeniom historycznym. Zmieniali się ich właściciele, uzależnione były od przemian społecznych, nierzadko po okresie prosperity następował gwałtowny upadek. Tylko nieliczne budowle zachowały swój pierwotny charakter siedziby szlacheckiej – wiejskiego dworu, zamku lub miejskiego pałacu.

Cały szereg obiektów zanikło w zupełności, wiele zostało przebudowanych, niektóre dostosowano do innych potrzeb społecznych. Obok tych, które spełniały wyższe wymagania swoich właścicieli i dalej służyły im jako centrum życia rodzinnego oraz społecznego, zachowała się do dzisiaj także część tych, które zamieniono w centrum zarządzania i administracji dóbr lub w inny sposób służyły w prowadzeniu interesów swoim właścicielom.

Na przełomie XIX i XX wieku na Śląsku Cieszyńskim (w części należącej w chwili obecnej do Republiki Czeskiej) istniało ponad czterdzieści takich obiektów. W XX wieku, zwłaszcza w jego drugiej połowie, wiele z nich nieodwracalnie zanikło. Zostały wyburzone, zniszczone przez szkody górnicze lub działalność przemysłową, zniknęły pod wodami zbiorników wodnych. Do czasów dzisiejszych przetrwało osiemnaście, dwadzieścia sześć całkowicie zaniknęło, jeden zachował się jako ruina. Wiele nadal podupada…

Podrobné informace / Szczegóły można zobaczyć tutaj.

Projekt „Dvě města - jedna tradice / Dwa miasta - jedna tradycja“

Projekt jest wspołfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko