http://muzeumcieszyn.pl
Świat według Pawła Dragona pędzlem malowany Drukuj Email

 Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wystawę prac malarskich Pawła Dragona, którą można zwiedzać od 13 lutego do 15 marca 2009 roku w galerii wystaw czasowych muzeum. Na wystawie prezentowane są 38 prace, tego wielokrotnie nagradzanegoi wyróżnianego nieprofesjonalnego artysty.

Paweł DRAGON ur. 1929 r. w Jaworzynce, z zawodu lekarz psychiatra, związany zawodowo z Rybnikiem. To właśnie w tym mieście zaczął przenosić na płótno, według własnych kanonów estetycznych i własnych reguł ekspresji, kulturę ludzi żyjących w „trójwsi” beskidzkiej. Tematem jego oryginalnych prac są m.in. architektura drewniana (np. drewniane kościółki malowane prezentowane w letniej, jak i zimowej scenerii), życie codzienne mieszkańców Beskidu Śląskiego (sałasznictwo, świniobicie, szkubaczki), ich zwyczaje i obrzędy (Mikołaje, połaźnicy) oraz świat baśni, podań i legend. Obrazy Pawła Dragona odzwierciedlają tęsknotę za światem dzieciństwa artysty, stanowią jego podziw dla twardego żywobycia góralskiego, przejrzystych norm i wzorów społecznych, w których przyszło mu dorastać. Jednocześnie jego prace są swoistym dokument etnograficzny minionych czasów. Choć tematyka prac jest mocno związana z przeszłością, to jego malarstwo można odczytywać również jako komentarz i ocenę współczesności.  

P. Dragon dokonując refleksji nad tym, co robi, stwierdził: Odwiedzając rodzinną Jaworzynkę stwierdziłem nieuchronne przemijanie atmosfery obrzędów i obyczajów domu rodzinnego.

Doszedłem do wniosku, że muszę utrwalić na płótnie to, co jeszcze pamiętam… moim największym marzeniem byłoby, aby wszyscy, którzy zwiedzają moje wystawy pokazujące na płótnach piękno ziemi ojczystej, zastanowili się nad sposobem ratowania tego, co jeszcze da się uratować, choćby tylko obrzędów weselnych, regionalnego stroju, ale cóż wszystko przemija… niech zatem płótno zatrzymuje ...

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle. Owa kolekcja powstała m.in. dzięki  pomocy i hojności Pawła Dragona.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko