http://muzeumcieszyn.pl
"Czlowiek jest piękny" Drukuj Email

 Przedstawiamy Państwu wystawę fotografii z kilkunastu domów położonych we wsiach w rejonie rzeki Osławy na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. Właściwie jest to zapis życia ludzi, który „mieści się pomiędzy” tymi fotografiami. Ten zapis pozostaje w sferze naszej wyobraźni, naszych emocjonalnych  skojarzeń. Uwieczniony aparatem, jak stemplem, pieczęcią portretów indywidualnych i zbiorowych. Bardzo mało tu zdjęć „w ruchu”.

Panuje tu swoisty historyczny porządek, ku pamięci. Takie zdjęcia możemy znaleźć w różnych domach w całej Polsce. W tym wypadku jednak sytuacja przedstawia się bardziej skomplikowanie. Wspólnota społeczności : polskiej, ukraińskiej i łemkowskiej, zostały dramatycznie podzielone II wojną światową i okresem powojennym. Istotą tej fotograficznej prezentacji nie jest jednak jakieś historyczne „naświetlenie” problemu, ale przyjrzenie się „trwającemu człowiekowi”, który pomimo różnych społecznych systemów, ideologii zawsze poszukuje piękna i harmonii z otaczającym go światem. Poszukuje przyjaźni, miłości, dobro sąsiedztwa.

Szczególnie tu na Pograniczu Kultur gdzie cały czas skleja się to rozbite naczynie wspólnego życia.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko