http://muzeumcieszyn.pl
galeria wystaw czasowych
Wernisaż Dębowiec - Małe centrum świata Śląska Cieszyńskiego Wystawa malarstwa Drukuj Email

Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego serdecznie zaprasza na wernisaż:

Wystawa poplenerowa i promocja książki Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego Reflektory Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej pt. DĘBOWIEC- MAŁE CENTRUM ŚWIATA ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO, która odbędzie się : 6 listopada (środa) 2019 r. o godz. 16.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Sala Rzymska.


W programie: - Kilka słów refleksji nad „Regionalną kulturą pamięci” prof. Ewy Chojeckiej (historyk sztuki):

- Prezentacja prac i spotkanie z uczestnikami pleneru architektoniczno-historycznego we Dworze Dębowiec.

- Promocja i spotkanie z autorami książki „Dębowiec - małe centrum świata Śląska Cieszyńskiego".

Celem pleneru był powrót do dobrej tradycji rysowania odręcznego, będącego zawsze domeną zawodu architekta. Malownicze pejzaże Dębowca, dwór, kościoły, stodoły, zabudowania gospodarcze, stara remiza strażacka, tężnia solankowa, most na rzece Knajce warte były utrwalenia i zaprezentowania szerszej publiczności, a także - „wypromowania” pięknej, ciekawej wsi znajdującej się niedaleko Skoczowa i Cieszyna w kontekście nie tylko historii, ale i dziedzictwa architektury Śląska Cieszyńskiego. Serdecznie zapraszamy 

 
Barokowa trumna baronowej Petröczy Drukuj Email

 Wystawa czynna od 24.10.2019 do 30.11.2019 - Galeria Wystaw Czasowych

Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się 23.10.2019 o godz. 17.00 w Galeri Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Wystawa poświęcona jest jedynemu zachowanemu sarkofagowi na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Ten unikatowy zabytek funeralny powstał ok. roku 1780 i mieścił trumnę z ciałem zmarłej w roku 1771 baronowej Elżbiety Calisch, ostatniej z rodu Petröczy. Ta węgierska szlachcianka osiadła w Księstwie Cieszyńskim w roku 1737, kiedy wraz z mężem Chrystianem Calischem kupiła Drogomyśl. Rodzina Calisch tak na Górnych Węgrzech jak i w Księstwie Cieszyńskim znana była z mocnego zaangażowania w życie religijne. W Drogomyślu syn baronowej, Fryderyk Calisch postawił w roku 1788 na mocy Patentu Tolerancyjnego luterański dom modlitwy, jedyny po Cieszyńskim zaopatrzony w wieżę z dzwonami. Miedziany sarkofag sprowadzony z Ochab w roku 1800 przez Fryderyka do krypty nowo wybudowanej świątyni w Drogomyślu, pozostaje nie tylko świetnym źródłem genealogicznym i heraldycznym, lecz jest przede wszystkim zabytkiem protestanckiej sztuki sepulkralnej, w swej warstwie ideowej przedstawiającym pewność zbawienia przez wiarę. Jest także obok kościoła w Drogomyślu oraz kilku rezydencji, w tym pałacu wybudowanego w roku 1753, jedynym zachowanym materialnym śladem obecności rodziny Calisch na Śląsku Cieszyńskim.

 

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko