Wystawa czynna od 28.04.2023 do 03.09.2023, Sala wystaw czasowych
Wystawa „Salon Miasta...czyli rzecz o dawnym Rynku” nie jest prost± kontynuacj± wystawy z sierpnia 2022 r., po¶wiêconej baniom z wie¿y cieszyñskiego Ratusza. Banie i Ratusz s± jednak wa¿n± czê¶ci± wystawy o Rynku, ta za¶ jest podobna do wystawy „By³a sobie ulica...czyli rzecz o dawnej G³êbokiej”. Komponuj±c obie wystawy nie by³o jednak celem oddanie biografii tych wa¿nych punktów na mapie Cieszyna, lecz stworzenie swego rodzaju kola¿u, czerpi±cego z przestrzeni dziejowej tych miejsc. Zatem w przestrzeni wystawy obok dziejów Ratusza wiele miejsca po¶wiêcono historii powstania Rynku, fontannie rynkowej, wybranym zagadnieniom architektonicznym, ksiêgarniom, hotelom, Domowi Narodowemu, Cieszyñskiej Kasie Oszczêdno¶ci, sk³adowi towarów ¿elaznych Konczakowskich, poczcie, aptece miejskiej, a nawet tablicy upamiêtniaj±cej Wiktoriê Wiedeñsk±.
Wystawa „Salon Miasta...czyli rzecz o dawnym Rynku” nie jest wszak¿e, co wymaga podkre¶lenia, po¶wiêcona badaniom archeologicznym, prowadzonym na cieszyñskim Rynku, te potrzebuj± czasu by je podsumowaæ, równie wa¿ne jest jednak by poddaæ konserwacji wydobyte z Rynku zabytki. Wystawa taka, wyczekiwana tak przez samych mieszkañców jak i specjalistów, zaistnieje w przestrzeni Muzeum w niedalekiej przysz³o¶ci.
Salon Miasta, czyli cieszyñski Rynek by³ i wci±¿ jest miejscem atrakcyjnym do organizacji wszelkich wieców, zgromadzeñ politycznych, tak¿e imprez kulturalnych oraz uroczysto¶ci religijnych. Panowa³ tam niema³y gwar, szczególnie w czasie organizowanych jarmarków. Kupowano tak¿e na Rynku najlepsz± kawê w sk³adzie Juliusa Meinla, raczono siê ni± za¶ w wybornych kawiarniach w Hotelu Pod Brunatnym Jeleniem oraz w Café Jedek. Na Rynku, tak jak w salonie, nie tylko spotykano siê, dyskutowano, lecz równie¿ obcowano z kultur±, na ty³ach Ratusza zlokalizowana by³a sala teatralna, w Domu Narodowym równie¿ funkcjonowa³a scena teatralna, tam dawano koncerty, podobnie jak w Hotelu Pod Brunatnym Jeleniem. Ju¿ po wybudowaniu nowego teatru na zapleczu Ratusza otwarto Kino Miejskie, podczas gdy w Domu Narodowym, choæ krótko, funkcjonowa³o kino Piast.
W przestrzeni wystawy obok tre¶ci po¶wiêconej wybranym momentom z dziejów Rynku, okraszonym licznymi fotografiami, zobaczyæ mo¿na wiele przedmiotów ze zbiorów Muzeum ¦l±ska Cieszyñskiego, a tak¿e wypo¿yczonych od zaprzyja¼nionych instytucji jak Ksi±¿nica Cieszyñska, Zespó³ Zamkowo-Parkowy w Grod¼cu ¦l±skim oraz prywatne kolekcje. S± w¶ród nich towary sprzedawane przez Konczakowskich, m.in. d³uta, metry, osobliwym wydaje siê byæ gad¿et z dwudziestolecia miêdzywojennego: kubek reklamowy cementu Portlandzkiego. Na wystawie prezentowane s± równie¿ obiekty ze s³ynnej kolekcji Bruna Konczakowskiego, jak niezwykle rzadki atlas ¶wiata, pochodz±cy z amsterdamskiej pracowni Joana Blaeu. Nie mog³o oczywi¶cie zabrakn±æ bañ z wie¿y Ratusza, tej z 1845 r., jak i nowszej z 1984 r. oraz przedmiotów zeñ wyjêtych, jak kronika Cieszyna pióra burmistrza Alojzego Kaufmanna. S± drewniane rury wodoci±gowe, wydobyte podczas badañ archeologicznych, jest dawna latarnia gazowa oraz g³owa Neptuna z 1679 r. z pierwszej cieszyñskiej fontanny. Nie zabrak³o biletów i folderów kinowych, katalogów ksiêgarskich oraz ksi±¿ek, sprzedawanych w przyrynkowych ksiêgarniach, wag z apteki miejskiej, zegara Johanna Franke czy sejfu dostêpnego w ofercie sklepu Adama Ko³odziejczyka.
Wspomnian± historiê Rynku oraz wymienione obiekty muzealne, a tak¿e wiele innych pami±tek zwi±zanych z Salonem Miasta, obejrzeæ mo¿na w przestrzeni Galerii Wystaw Czasowych Muzeum ¦l±ska Cieszyñskiego na wystawie „Salon Miasta...czyli rzecz o dawnym Rynku”, która potrwa do 3 wrze¶nia 2023 r.
|