http://muzeumcieszyn.pl
galeria wystaw czasowych
Raj na Połomiu Drukuj Email

 Wystawa czynna od 18.05.2019 do 13.06.2019, Sala Rzymska

Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej „Raj na Połomiu”, który odbędzie się 17.05.2019 o godz. 17.00 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

 
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918 Drukuj Email

 Wystawa czynna od 25.04.2019 do 26.05.2019 - Galeria Wystaw Czasowych

W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego do 26 maja 2019 prezentowana jest wystawa „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918”. Wystawa ta włączyła się w ubiegłoroczne obchody stulecia Niepodległości Polski. Dziś wracamy do niej z kilku powodów, z których najważniejszym było zainteresowanie, jakie wówczas wzbudziła, oraz chęć zaprezentowania jej tym odbiorcom, którzy tłumnie odwiedzają Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Noc Muzeów. Temat ten zawsze warty jest przypomnienia i zaprezentowania go jeszcze szerszym grupom zwiedzających.

Wystawa prezentuje najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim jesienią 1918 roku – powstanie i początki działalności Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada w swoich zbiorach kilkanaście fotografii obrazujących ten przełomowy okres. Większość z nich to szklane płyty, których jakość pozwoliła na powiększenia, a te są głównym środkiem przekazu – głównym walorem wystawy. Poza fotografiami na wystawie można zaznajomić się z tekstami najważniejszych rezolucji RNKC, treścią przyrzeczenia wierności złożonego RNKC przez wójtów powiatu cieszyńskiego, fragmentami doniesień prasowych z epoki czy relacją porucznika Klemensa Matusiaka z bezkrwawego przewrotu wojskowego w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku. Można też przestudiować w całości protokół umowy z 5 listopada 1918 r., która wyznaczała tymczasową granicę pierwotnego podziału dawnego księstwa, w wersji polsko- i czeskojęzycznej!

Wystawę w klimacie epoki dopowiadają jak zawsze pełne uroku fotografie Cieszyna z 2. dekady XX w.

Zapraszamy (ponownie)!
 

 

W ramach projektu Muzeum otwarte na świat powstało: wirtualne zwiedzanie, wirtuany katalog, kanał rss oraz strona www.
Projekt jest współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko / Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvĺm Euroregionu Tĕšínské Slezsko